Донирање људских органа, ткива и ћелија није само медицински поступак, већ чин солидарности, хуманости и наде, рекао је министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић поводом Конференције о значају донирања људских органа, ткива и ћелија, „Даруј живот" која је данас одржана у Бањалуци.
По његовим ријечима, изградња културе донорства, ширење информација и превазилажење предрасуда једнако су важни као и напори струке и институција у стварању услова за развој донорства и трансплантацијске медицине.
Он је нагласио да трансплантација има много системских изазова, међу којима је први подизање свијести јавности о значају трансплантације. Други изазов су, навео је он, инфраструктура и људски капацитети.
"У посљедње двије године много смо радили на томе. Имамо и меморандум о сарадњи у области трансфузијске медицине између Републике Српске и Републике Србије, и на бази тога, уз подршку колега из Србије, радимо ка успостављању нашег регистра донора матичних ћелија, те на развоју свих осталих капацитета", истакао је министар Шеранић.
Он је навео да ће у Републици Српској ускоро почети са радом Лабораторија за ХЛА типизацију ткива при Заводу за трансфузијску медицину, што је први корак ка успјешном одређивању подударности и проналажењу донора.
Кључна опрема за оснивање ове лабораторије и будуће успостављање регистра донора матичних ћелија набављена је захваљујући средствима прикупљеним у хуманитарној акцији „С љубављу храбрим срцима" под покровитељством предсједника Републике Српске.
"Опрема је јако специфична, софистицирана и компликована. Кренули смо у ову причу, припремили простор, стигла је опрема и сада су у току почетне едукације нашег особља. Настављамо рад на оснивању регистра", истиче докторица Гордана Гузијан из Завода за трансфузијску медицину Републике Српске.
Конференцији је присуствовала и руководилац Националног регистра давалаца матичних ћелија Србије Глорија Благојевић која је поручила да би и грађани Републике Српске требало да схвате да постоји потреба за што више давалаца у регистрима.
"Уколико смо са истог подручја, из истих етничких група, лакше је да будемо међусобно подударни, а то је основни предуслов за трансплантацију", нагласила је Благојевићева, те додала да је посредством Регистра у Србији урађено око 350 трансплантација.
Професорка Филолошког факултета Универзитета у Бањалуци Данијела Мајсторовић истакла је да је промоција донорства изузетно важна, те навела да је њој живот спасен трансплантацијом у Београду.
"Да није било донираних матичних ћелија, данас не бих била жива. Ова конференција је први у низу корака који ће отворити ова питања и омогућити свим држављанима БиХ и Српске да буду дио великих регистара, али и да подстичемо грађанство да дају крв за матичне ћелије, јер тиме могу спасити нечији живот", рекла је Мајсторовићева.
Директор Фондације "Каћа" Немања Тривић рекао је да је конференција дио напора да се у Републици Српској покрене и промовише донорство као изузетно хуман и важан чин.
"Заједно са Министарством здравља и социјалне заштите, Универзитетским клиничким центром и Заводом за трансфузијску медицину у наредном периоду ћемо радити на побољшању свијести друштва о донорству, као и другим активностима који треба да унаприједе систем донорства у Републици Српској", навео је Тривић.
У Европској седмици донирања људских органа, ткива и ћелија, конференцију посвећену подизању свијести о донорству и трансплантационој медицини организовала је Фондација "Каћа" у сарадњи са Заводом за трансфузијску медицину Републике Српске, Универзитетским клиничким центром Српске и Министарством здравља и социјалне заштите.
Повезане вијести: https://vladars.rs/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/MZSZ/media/vijesti/Pages/potpisan-memorandum-o-saradnji-u-oblasti-promocije-transplantacijske-medicine.aspx