Sign In

Потписан Меморандум о сарадњи у области трансплантационе медицине кроз развој програма промоције трансплантације

Објављено:

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић, ректори Универзитета у Бањој Луци и Универзитета у Источном Сарајеву Радослав Гајанин и Милан Кулић и директор Фондације "Каћа" Немања Тривић потписали су данас у Бањалуци Меморандум о сарадњи у области трансплантационе медицине кроз развој програма промоције трансплантације.

Циљ овог Меморандума је унапређење сарадње у процесу стварања услова за дугорочни развој и унапређење трансплантацијске медицине кроз развој програма промоције трансплантације у Републици Српској, а кроз промоцију давалаштва органа, ткива и/или ћелија, подизање свијести грађана Републике Српске о значају трансплантације и давалаштва, едукације јавности и стручне заједнице у области трансплантацијске медицине; научно-истраживачки рад у области трансплантацијске медицине и развој етичких стандарда и протокола у области трансплантацијске медицине.

"Подизање свијести јавности у вези са трансплантацијом је нешто што нам је неопходно. Добили смо помоћ за то кроз сарадњу са Фондацијом `Каћа`", рекао је министар Шеранић након потписивања Меморандума.

Он је навео да је циљ и да у све активности, када је ријеч о трансплантацији, буду укључени факултети из Републике Српске. По његовим ријечима, здравство Републике Српске тренутно користи ресурсе европских трансплантационих центара. Он је навео да трансплантација бубрега са живог донора мора поново да буде успостављена у Републици Српској, а да је могуће увођење и трансплантације коштане сржи и рожњаче.

Министар Шеранић је напоменуо и да је Република Српска у протеклом периоду основала Завод за дијализу и трансплантацију, који би требало да почне са радом наредне године.

"Код тог завода у фокусу је дијализа, али је веома важно што смо додали и трансплантацију јер у систему здравства нисмо имали институцију која може да координише ове активности", рекао је министар Шеранић.

Он је истакао да је циљ да буду развијени предтрансплантациони и пострансплантациони прегледи како би се грађанима омогућило да те услуге обављају у Републици Српској.

Према његовим ријечима, у плану је да у Заводу за трансфузијску медицину, у сарадњи са Фондацијом "Каћа", буде развијен регистар донора матичних ћелија.

Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир, који је присуствовао потписивању Меморандума, изјавио је да је тема трансплантације у Српској веома важна.

Он је рекао да ће сви факултети у Републици Српској помоћи промоцији и бољем схватању питања у вези са трансплантацијом.

"Влада Српске ово питање схвата озбиљно и сигурно ћемо у наредном периоду да радимо на овоме, да проширимо капацитете за трансплантацију", истакао је Будимир.

Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић рекао је да трансплантациона грана медицине мора бити подигнута на виши ниво.

"Универзитети ту могу дати велики допринос са својим медицинским факултетима", навео је Кулић.

Ректор Универзитета у Бањалуци Радослав Гајанин појаснио је да је Меморандумом предвиђена промоција трансплантационих и донорских активности.

Директор Фондације "Каћа" Немања Тривић рекао је да Фондација, осим промоције донорства, планира да ради на психолошкој подршци породицама и обољелима од тешких болести.

"Већ у октобру планирамо конференцију о донорству, а у септембру о теми рада са младим талентима", најавио је Тривић, наводећи да је циљ побољшати и рад са младим талентима у Српској.




Подијелите страницу

Copyright © 2019. Влада Републике Српске.

Сва права задржана. Садржај ових страница не смије се преносити без дозволе и без навођења извора.