Sign In

Обиљежен "Међународни дан дјевојчица у ИКТ-у" у Републици Српској

Објављено:

28. април - „Међународни дан дјевојчица у информационо-комуникационим технологијама (ИКТ)“ је на иницијативу и у организацији Гендер центра Владе Републике Српске и Агенције за информационо друштво Републике Српске по први пут ове године обиљежен у Републици Српској.

 

Циљ обиљежавања овог дана је охрабривање дјевојчица и дјевојака ради повећања њиховог интересовања за веће учешће у образовању за професије у областима ИКТ-а.

 

Гендер центар – Центар за једнакост и равноправност полова Владе Републике Српске је у седмици када се обиљежава овај дан организовао бројне активности у Републици Српској поводом обиљежавања овог веома значајног дана.

 

  • 28.04.2011. године у 11:00 часова у Административном центру Владе Републике Српске организован је свечани пријем за дјевојчице и професоре/ке информатике, директоре/ке из средњих школа Републике Српске на којем су инстиуције Републике Српске и институције Републике Србије указале на значај обиљежавања овог дана. Поред размјене искустава и знања из ове области, циљ свечаног пријема је био и промовисање родне равноправности у области ИКТ-а. Присутнима су се обратиле: Споменка Крунић, директорица Гендер центра Владе РС, Славица Купрешанин, начелница одјељења за средње образовање Министарства просвјете и културе РС, Љубица Предић, виша стручна сарадница за пројекте јавне управе Агенције за информационо друштво РС, Наталија Мићуновић, директорка Управе за родну равноправност Републике Србије, доц. др Милица Тепшић,  начелница одјељења за канцеларисјко пословање Министарства управе и локалне самоуправе РС.  Презентацију на тему "Равнопрваност полова и ИКТ" одржала је Дијана Тепшић, портпаролка Гендер центра Владе РС.

 

Презентација "Равноправност полова и ИКТ"

 

  
  • Након свечаног пријема у 12:00 часова је одржана  телеконференција за дјевојчице из Републике Српске и Републике Србије у просторијама „Telepresence” сале Мтел-а. Телеконференција је организована уз подршку Мтел-а, који је на тај начин дао свој допринос обиљежавању овог дана. На овом виртуелном састанку између Бањалуке, Београда и Подгорице, средњошколкама су објашњени разлози за одабир ИКТ-а као своје будуће професије, као и динамичност и иновативност рада у сектору телекомуникација.

 

  • У периоду од 26-30.04.2011. године,  Гендер центар Владе Републике Српске је у сарадњи са факултетима у области ИКТ-а у Републици Српској организовао „Дане отворених врата“ за обиљежавање овог дана, приликом којих су организоване посјете дјевојчица средњих школа.

 

    • 29.04.2011. године је одржан радни састанак у организацији Гендер центра Владе Републике Српске поводом обиљежавања „Међународног дана дјевојчица у ИКТ-у“ на којем су представљена искуства, примјери добре праксе и могућности будуће сарадње институција Републике Српске и институција Републике Србије у области родне равноправности и ИКТ-а.  На састанку су присуствовале Јасна Матић, државна секретарка Управе за дигиталну агенду, Министарства културе, информисања и информационог друштва Републике Србије, Ирена Посин, помоћница министра за европске интеграције Министарства културе, информисања и информационог друштва Републике Србије, Марија Лаганин, савјетница за односе с јавношћу Управе за дигиталну агенду Републике Србије и Наталија Мићуновић, директорка Управе за родну равноправност Републике Србије, Споменка Крунић, директорица Гендер центра Владе Републике Српске, Љубица Предић, виша стручна сарадница за пројекте јавне управе Агенције за информационо друштво Републике Српске и представници других институција Републике Српске.

 

„Међународни дан дјевојчица у ИКТ-у“  је установљен на нивоу Уједињених нација и обиљежава се сваке године посљедњег четвртка у априлу мјесецу у циљу промовисања родне равноправности, те оснаживања дјевојчица, дјевојака и жена кроз једнаке могућности приступа и учешћа у информационо – комуникационим технологијама (ИКТ). Ове године тај дан је 28. април. На овај дан широм свијета се организују разне промотивне акције и догађаји, како би се повећало интересовање и учешће дјевојчица у ИКТ-у, те могућности остваривања каријере у овој области у циљу економског и друштвеног оснаживања дјевојчица и жена. Током школовања дјевојчице постижу видно боље резулатате од дјечака, а свјетска истраживања показују да су дјевојке и дјевојчице надарене и за техничка занимања и професије, али се због притиска владајућих друштвених стереотипа радије одлучују за неке друге професије.  У седмици када се обиљежава овај дан у цијелом свијету основне и средње школе организују посјете школске дјеце и омладине институцијама, установама, компанијама, факултетима и истраживачким центрима у областима ИКТ-а.


Извјештај о обиљежавању "Међународног дана дјевојчица у ИКТ-у" у Републици Српској

Саопштење за јавност  


Програм обиљежавања "Међународног дана дјевојчица у ИКТ-у" 28.04.2011. године

Календар активности факултета у области ИКТ-а у Републици Српској 26-30.04.2011. године

Агенда радног састанка институција Републике Српске и Републике Србије 29.04.2011. године.

Постер "Међународни дан дјевојчица у ИКТ-у"



Подијелите страницу

Copyright © 2019. Влада Републике Српске.

Сва права задржана. Садржај ових страница не смије се преносити без дозволе и без навођења извора.