Министарство просвјете и културе Републике Српске наставља активности
усмјерене на проширење капацитета продуженог боравка у основним школама, како
би се обезбиједило да сва дјеца која имају потребу за овим програмом могу да га
користе. У Републици Српској продужени боравак тренутно је организован у 149
школа, користи га 13.600 ученика, а у његовој реализацији учествује 662
запослена, уз мјесечна улагања из буџета Републике Српске у износу од 1,7
милиона КМ.
У
оквиру даљег унапређења овог система, ове седмице министар просвјете и културе
Боривоје Голубовић посјетио је ЈУ ОШ „Георги
Стојков Раковски“ и ЈУ ОШ „П. П. Његош“, гдје постоје могућности за проширење
просторних капацитета продуженог боравка.
Данас
је одржан други у низу састанак са представницима родитеља, на којем су
представљене све активности које Министарство спроводи, као и модели који се
разматрају. Родитељи су информисани да ће се проширивање капацитерта у школама одвијати сукцесивно у складу са
потребама и расположивим средствима у буџету, а да за почетак разматрамо
проширење капацитета у двије претходно
наведене школе. Оно што је неопходно урадити јесте утврдити потребне
услове за доградњу у смислу добијања потребних дозвола и остале документације у складу са законом као и
дефинисање приједлога рјешења по пројектном задатку.
Министарство
просвјете и културе нема законски основ за суфинансирање приватних предшколских
установа у којима се организује продужени боравак имајући у виду да је Законом
о предшколском васпитању и образовању финансирање рада предшколских установа у
надлежности оснивача, односно јединица локалних самоуправа за јавне и физичких
лица за приватне предшколске установе. Министарство
ће о свим даљим корацима и динамици активности благовремено обавјештавати
јавност.