Sign In

Потписан посебан колективни уговор за запослене у јавним службама

Објављено:

​У Влади Републике Српске потписан је Посебан колективни уговор за запослене у јавним службама, чиме је након више година регулисано једно од најважнијих питања из области радних односа у овом сектору.

Уговор су у име Владе Републике Српске потписали министар рада и борачко-инвалидске заштите Радан Остојић и министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић, док су у име синдикалних организација потписници били предсједник Синдиката управе Републике Српске Божо Марић и предсједник Синдиката локалне самоуправе, управе и јавних служби Републике Српске Бранко Зеленовић.

Потписивању уговора присуствовoвао је предсједник Владе Републике Српске Саво Минић.

Посебним колективним уговором обухваћена је 31 јавна служба у Републици Српској, чиме су створени услови за уређење права, обавеза и одговорности запослених у јавним службама.

Посебан значај овог документа огледа се у чињеници да од 2023. године у овој области није постојао важећи колективни уговор, што потписивању даје додатну тежину и значај за све запослене у јавним службама.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Радан Остојић истакао је да овај споразум представља резултат конструктивног дијалога и сарадње свих социјалних партнера.

„Ово је побједа свих нас колективно. Овим показујемо да социјални дијалог није мртав у Републици Српској, већ да је интензиван и да доноси конкретне резултате. Надам се да ће ово бити показатељ да у наредним данима дођемо и до нацрта Општег колективног уговора кроз разговоре социјалних партнера", поручио је Остојић.

Он је нагласио да је циљ социјалног дијалога стално унапређење права радника, стварање повољнијег амбијента за нова запошљавања, развој привреде и јачање економске стабилности Републике Српске.

Потписивање Посебног колективног уговора представља важан корак ка јачању социјалног партнерства, правне сигурности запослених и даљем унапређењу радних права у Републици Српској.

Наставак дијалога између Владе Републике Српске, синдиката и послодаваца остаје један од приоритета у креирању одрживог и праведног система рада који ће допринијети већем животном стандарду грађана и укупном друштвено-економском развоју Републике Српске.




Подијелите страницу

Copyright © 2019. Влада Републике Српске.

Сва права задржана. Садржај ових страница не смије се преносити без дозволе и без навођења извора.