Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић и министар здравља Србије Даница Грујичић потписали су у Бањалуци Писмо намјере о сарадњи у области трансфузијске и трансплантационе медицине, као први корак у сарадњи Српске и Србије, а који ће дугорочно водити ка успостављању регистра донора коштане сржи у Републици Српској.
Министар Шеранић је рекао да ће након овога услиједити потписивање меморандума који ће јасније дефинисати правно формалне односе два министарства, односно Завода за трансфузијску медицину Српске и Института за трансфузију Србије, као носилаца конкретних активности.
"Паралелно са овим, Србија ће пружити подршку Заводу за трансфузијску медицину по питањима развоја лабораторије за ХЛА типизацију, са аспекта стручно едукованог кадра, али и развоја самог регистра, јер је одређено да мјесто овог регистра буде у том заводу, а Србија је већ прошла тај процес", додао је министар Шеранић.
Према његовим ријечима, са овим активностима грађани Републике Српске ће бити у прилици да посредством Србије буду дио регистра донора коштане сржи и прије успостављања регистра Републике Српске.
Министарка Грујичић је истакла да Србија жели да пружи подршку и помоћ Републици Српској у овој области.
"Ово је почетак, постоји сагласност обје владе, а најважније је што су наше колеге у непосредном контакту. Наше министарство ће помоћи у правном дијелу како да се то што прије деси и овдје у Републици Српској. Чула сам да овдје постоји велико интересовање и велики број давалаца", рекла је министарка Грујичић.
Она је навела да у Србији тренутно има око 7.500 давалаца, али да је важно да обољели од најтежих болести дођу до људи који имају сличну ХЛА типизацију и да добију од њих коштану срж.