Sign In

Одржан састанак Радне групе за развој гастро туризма у Републици Српској

Објављено:

​Министарство трговине и туризма Републике Српске организовало је данас, 16. јуна 2026. године, састанак Радне групе за развој гастро туризма у Републици Српској, која је у оквиру својих активности припремила Нацрт „Програма развоја гастро туризма у Републици Српској“, стратешког документа усмјереног на системско унапређење туристичке понуде, јачање локалне економије и позиционирање Републике Српске на регионалној и међународној туристичкој мапи.


Током састанка разматране су кључне активности и правци дјеловања у области гастро туризма, с посебним акцентом на креирање препознатљивог гастрономског идентитета Републике Српске, заснованог на аутентичној понуди, локалним производима и богатој кулинарској традицији.

Истакнуто је да се гастрономски туризам не посматра искључиво кроз конзумацију хране и пића, већ као важан сегмент одрживог развоја који туристима омогућава повезивање са културним, историјским и традиционалним насљеђем наших крајева. Савремени туристи све више траже аутентична искуства, због чега домаћа гастрономија, заснована на традиционалним рецептима и локалним намирницама, представља значајан развојни потенцијал.

Један од кључних циљева Нацрта програма јесте дефинисање и брендирање гастрономских идентитета по туристичким кластерима, као и заштита ознака географског поријекла локалних производа, који су препознати као важни ресурси за креирање аутохтоних гастро-рута и унапређење угоститељске понуде.

Посебна пажња посвећена је моделима међусекторске сарадње заснованим на концепту „од поља до стола“, који подразумијева снажније повезивање пољопривредних произвођача, удружења, ХоРеКа сектора и локалних туристичких организација. На овај начин омогућиће се да економски бенефити развоја туризма директно остају у локалним заједницама, уз додатни подстицај развоју домаће производње и сеоских домаћинстава.

У наредном периоду Министарство трговине и туризма Републике Српске ће, у сарадњи са Туристичком организацијом Републике Српске и другим релевантним партнерима, наставити реализацију активности усмјерених ка дигиталној промоцији домаћих гастро-производа, развоју дегустационих центара, кулинарских радионица и подршци гастрономским манифестацијама широм Републике Српске, с циљем јачања туристичке понуде и очувања аутентичног гастрономског насљеђа.





Подијелите страницу

Copyright © 2019. Влада Републике Српске.

Сва права задржана. Садржај ових страница не смије се преносити без дозволе и без навођења извора.